Popularną w naszym mieście amatorską ligę piłki nożnej zainaugurowaliśmy w sezonie 1989/1990. Wystartowała pod nazwą „Amatorska Liga Piłkarska”. Zasady gry były inne niż obecnie a przepisy i regulamin był zmieniany wielokrotnie. Wymuszały to kolejne doświadczenia, które nabywaliśmy co roku . Kiedyś „liga” toczyła się według zasady, że po dwóch przegranych spotkaniach dana drużyna odpadała z dalszych gier, aż do wyłonienia finalistów. Dzisiaj mamy regularną ligę, obowiązują przepisy „Futsal ” a zawody prowadzą profesjonalni sędziowie. Kartuska Halowa Liga Piłki Nożnej jest imprezą zorganizowaną przede wszystkim dla amatorów ale staramy się aby poziom organizacyjny nie odbiegał od profesjonalnych zawodów.
Pierwsze dwie edycje w latach 1989/90 i 1990/91 rozgrywaliśmy w sali sportowej ówczesnej Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy ul. Wzgórze Wolności. Następnie rozgrywki zostały przeniesione do największej w tych czasach sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 5 na os.Wybickiego, gdzie graliśmy do 12 edycji czyli do 2003 roku. Obecnie rozgrywki obdywają się w najnowszej kartuskiej hali sportowej przy Gimnazjum nr 1. Organizatorem „ligi” do roku 1997 było nieistniejące już Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej „Komunalni” działające przy Powiatowym Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które uległo likwidacji w związku ze sprywatyzowaniem wymienionego przedsiębiorstwa. W miejsce TKKF „Komunalni” powołane zostało Kaszubskie Stowarzyszenie Sportowe „Sokół” kontynuujące bez przerwy kartuską „ligę”.
W wymienionych dwóch pierwszych sezonach 1989/90 i 1990/91 startowało po 8 zespołów piłkarskich bez podziału na I i II ligę, a reprezentowały one nie tylko Kartuzy, bowiem bardzo silne zespoły reprezentowane były przez gminę Sierakowice i Przodkowo. Były to typowe turnieje piłkarskie. Duże zainteresowanie tymi turniejami, które wtedy nie były jeszcze wypromowane spowodowało, że organizatorzy zdecydowali się na utworzenie regularnych rozgrywek w formie typowej ligi piłkarskiej. W kolejnych latach liczba drużyn systematycznie rosła. Od samego oczątku trwania „ligi” prowadzono równolegle współzawodnictwo o tytuł najlepszego zawodnika (potem wprowadzono nazwę o najwszechstronniejszego zawodnika), o najlepszego bramkarza i najskuteczniejszego zawodnika. To współzawodnictwo trwa po dzień dzisiejszy.
Zmiany
Wraz z doświadczeniem nabywanym przez organizatorów w kolejnych latach rozgrywek zmieniała się nasza liga. W sezonie 1991/92 rozgrywki zostały przeniesione do wspomnianej SP 5 i przyjęły nazwę Kartuska Halowa Liga Piłki Nożne j. Wówczas jeszcze nie wprowadzono podziału drużyn na I i II ligę . Ten system przyjęliśmy stosunkowo późno bo w sezonie 1997/98 i został utworzony z 20 drużyn (po 10 drużyn w każdej lidze). Wcześniej istniał również podział na grupę młodszą i grupę starszą. Ten podział powstał gdy zdecydowano się na obniżenie wieku uczestników do 16 lat W następnych sezonach ilość zespołów uczestnicząca w rozgrywkach była różna, ale nigdy nie było ich mniej niż 14. Idąc z duchem czasu i uwzględniając sugestie samych uczestników wprowadzaliśmy kolejne zmiany. Istotne przyniosła nam 15 edycja kiedy to postanowiliśmy aby wszystkie mecze prowadziła podwójna obsada sędziowska. Kolejny sezon to już prawdziwa rewolucja. Wprowadzono przepisy „Futsal”. Spowodowało to m.in. wydłużenie czasu gry do 2x20 minut, wprowadzenie fauli akumulowanych, brak możliwości swobodnej gry z bramkarzem. Zespoły musiały się przestawić na grę techniczną, mniej siłową a co za tym idzie bardziej bezpieczną. Tym samych mecze stały się ciekawsze i bardziej widowiskowe.
Drużyny
Przez kartuskie rozgrywki przewinęło się sporo drużyn z całego powiatu a nawet z poza jego granic. Przeważnie, zespół który zdecydował się na grę na Kartuzach pozostawał w niej na kilka kolejnych sezonów. Przykładowo w sezonie 1995/96 w lidze grało 36 zespołów a rozgrywki trwały do maja ! W pamięci pozostają ekipy Gaspolu, Dromosu, Drinka Ostrzyce, Emaus Pomieczyńska Huta, Dom Handlowy Kartuzy czy grające do dzisiaj Elus Kartuzy, Grunke Somonino, Zarex Kartuzy. Jednak najwięcej sezonów w historii KHLPN ma na swoim koncie Familia Borowo. Zespół ten dzisiaj występuje pod nazwą Kostbet - Fam Miszewko. Średnia wieku zawodników wystepujących w tej ekipie od wielu la należy do najwyższych. Jednach nie przeszkadza to aby zawsze wysoko kończyć rywalizację w tabeli II ligi. Wieloletnim zawodnikiem, a obecnie kierownikiem drużyny jest kolega Janusz Jażdżewski. Jak sam mówi najważniejsze dla tej DRUŻYNY nie są puchary czy medale, a możliwość uprawiania sportu i oderwania się od codziennych obowiązków.
Należy stwierdzić, że jest coraz lepsze zdyscyplinowanie wśród drużyn i zawodników. taką ocenę przyjmujemy na podstawie niewielkiej ilości walkowerów co świadczy o tym, że piłkarze-amatorzy po prostu chcą i lubią swój wolny czas spędzać w hali sportowej rywalizując z kolegami z innych zespołów.
Niestety zmiany regulaminowe spowodowały znaczny wzrost kosztów organizacji rozgrywek. Okazało się jednak, że mimo wzrostu "wpisowego" liczba drużyn wcale się nie zmniejszyła. Zespoły doskonale radzą sobie w nowych warunkach. Dzisiaj prawie każda ekipa posiada swojego sponsora i występuje w rozgrywkach pod jego nazwą, promujac w ten sposób firmę w lokalnym środowisku.
Kibice
Jednym z istotnych elementów odróżniającym naszą ligę od podobnych w okolicy są kibice. Mimo że warunki do oglądania na trybunie nie są najlepsze, zawsze licznie pojawiają się na widowni, żywiołowo dopingując swoje zespoły. Są to często całe rodziny, które kibicują swoim bliskim czy znajomym. Dzięki temu mecze mają klimat prawdziwego widowiska sportowego a zawodnicy występujący na parkiecie grają na swoim najwyższym poziomie.
Statystyka
Ponieważ nie zachowały się żadne dokumenty z pierwszych lat kartuskiej „halówki” ze względu na fakt, iż w zlikwidowanym PGKiM przez nieostrożność zlikwidowano wszystkie dokumenty TKKF”Komunalni” (dotyczyły one nie tylko piłki nożnej, ale również innych dyscyplin sportowych organizowanych przez TKKF) – tylko z pamięci można odtworzyć dane z tamtych lat. Przyjmując przeciętną ilość 140 rozegranych spotkań w sezonie (jeden mecz trwał 2x15min) to wynosiło to 70 godzin gry na parkiecie, a przez 13 sezonów wynosiło to 910 godzin „czystej” gry. Trudno ustalić ilość rozegranych spotkań w okresie 1989-2001 jednak nie było ich mniej niż 1820 spotkań (zakładając średnią ilość spotkań w granicy 140 w sezonie).
Zaginięcie dokumentacji z pierwszych sezonów „halówki” nie pozwala na podanie konkretnej liczby strzelonych bramek, niemniej średnia ilość zdobytych goli w 1 sezonie oscylowała w granicach 750 - 850, a więc w okresie 13 lat istnienia ”halówki” zdobyto ich od 9750-11050.
Konkretne dane mamy od XIV edycji czyli od roku 2003. Od tego czasu do dnia dzisiejszego rozegrano 771 meczy w których strzelono 5974. Na boisku piłkarze spędzili łącznie ok. 480 godzin.
Szacujemy wiec, że łączna liczba goli w kartuskiej lidze oscyluje w granicach 15724 – 17024 a czas spędzony na parkiecie to w sumie około 1400 godzin.
Grać może każdy
Nasza kartuska „halówka” zawsze była i jest dostępna dla wszystkich chętnych a organizacją poszczególnych drużyn zajmowali się ich kierownicy i kapitanowie. Należy szczególnie mocno podkreślić rzecz najistotniejszą: udział w kartuskiej „halówce” jest osobistą sprawą każdego zawodnika na zasadzie dobrowolności a jedynym warunkiem jest brak przeciwwskazań lekarskich.
Jesteśmy w miarę dobrze zorganizowani, a wszystkie działania podporządkowane są regulaminowi do którego wprowadza się w zależności od sytuacji małe poprawki. Rozpoczęcie sezonu zawsze jest poprzedzone spotkaniem organizacyjno z udziałem zainteresowanych osób z poszczególnych drużyn. Zazwyczaj sezon rozpoczyna się w listopadzie, a kończy się tradycyjnie na przełomie lutego i marca uroczystością ogłoszenia oficjalnych wyników drużynowych i indywidualnych, wręczeniem: pucharów, dyplomów, medali i nagród rzeczowych. W uroczystościach biorą udział przedstawiciele władz samorządowych i sponsorów.
Kartuska „halówka” jest w 80% imprezą samofinansującą się z dokonanych tak zwanych „wpisowych” ustalonych w oparciu o kalkulację. Dotacje finansowe otrzymujemy z budżetu gminy Kartuzy (od 1997 roku), a przeznaczone są przede wszystkim na zakup pucharów, dyplomów, medali i nagród.
Więcej niż sport
Nie będzie przesadą jeśli stwierdzimy, że nasza liga to więcej niż typowe rozgrywki piłkarskie. To swoisty rodzaj subkultury, w której liczna grupa ludzi przy okazji meczu wykorzystuje nasze rozgrywki do spotkań ze znajomymi, przyjaciółmi czy nawet rodziną. Wiele zespołów przygotowuje się na długo przed startem sezonu a okres pomiędzy kolejnymi edycjami to swego rodzaju okno transferowe, w którym zespoły dokonują zmian w swoich składach. W tym środowisku o lidze mówi się często i wszędzie. Zarówno na treningach jak i na spotkaniach towarzyskich wśród młodzieży. Komentowane są całe kolejki jak i pojedyncze mecze. Zapewne sprzyja temu duże zainteresowanie lokalnych mediów, w których zawsze pojawiają się obszerne relacje z przebiegu rozgrywek.
Kartuska Halowa Liga Piłki Nożnej jest prawdopodobnie najstarszą tego typu długofalową imprezą piłkarską pod dachem na terenie byłego województwa gdańskiego, a z całą pewnością najstarszą ze wszystkich okolicznych powiatów.
Niżej przedstawiamy końcowe tabele z ostatnich kilku lat oparte na materiałach, które udało nam się zebrać.
Sezon 1994/95
grupa starsza
1 Gama Elwoz
2 Sokół kartuzy
3 Pogromcy Ognia Kartuzy
4 Roma Żukowo
5 Cartusia Kartuzy
6 Radunia Żukowo
7 Drink Ostrzyce
8 Auto Złom Żukowo
grupa młodsza
1 Ester Przodkowo
2 Wedam Stężyca
3 Nadir Sierakowice
4 XYZ Kartuzy
dalej brak danych
Sezon 1995/96
I Liga
1 Nypel Przodkowo
2 Hydrogol Kiełpino
dalej brak danych
II Liga
1 Dromos Ekspert Kartuzy
2 Swan Pol Żukowo
dalej brak danych
Sezon 1996/97
I Liga
1 Nasz Dach Stężyca
2 Gama Sierakowice
3 Dromos Kartuzy
4 Emaus Pomieczyńska Huta
5 Hydrogoll Kiełpino
6 Pogromcy Ognia Kartuzy
7 Gaspol Łapalice
8 Familia Borowo
9 Drink Ostrzyce
10 Swan Pol Żukowo
11 Gryf Kartuzy
12 Naprzód Kczewo
II Liga
1 Admax Kartuzy
2 Cafe Club Kartuzy
3 Infracor Niestępowo
4 Bloemen Kartuzy
5 Klejna Puzdrowo
6 Mini Sam Małkowo
7 Damroka Chmielno
8 Orion Dzierżążno
9 Almar Kartuzy
Sezon 1997/98
I Liga
1 Pogromcy Ognia Kartuzy 45 70 – 32
2 Admax Kartuzy 39 73 – 38
3 Dromos Kartuzy 38 60 – 30
4 Amator Kiełpino 30 64 – 52
5 Gaspol Łapalice 23 33 – 46
6 Emaus Pomieczyńska Huta 22 49 – 55
7 Gryf Kartuzy 22 45 – 57
8 Drink Ostrzyce 19 34 – 62
9 Swan Pol Żukowo 16 29 – 44
10 Familia Borowo 7 29 – 69
II Liga
1 Prokart Kartuzy 38 70 – 24
2 Klejna Puzdrowo 38 63 – 29
3 Mini Sam Małkowo 36 43 – 24
4 Almar Kartuzy 33 52 -28
5 Intereko Kartuzy 32 54 – 33
6 Bloemen Kartuzy 25 51 – 48
7 Damroka Chmielno 24 38 – 44
8 Izobud Somonino 20 40 – 49
9 Plastico Przodkowo 13 40 – 68
10 Nadleśnictwo Kartuzy 1 21 – 126
Sezon 1998/99
I Liga
1 Atlas 39 68 – 46
2 Dromos Kartuzy 35 72 – 30
3 Gryf Kartuzy 35 50 – 41
4 Admax Kartuzy 33 64 – 42
5 Gaspol Łapawice 32 56 – 36
6 Orion Dzierżążno 21 33 – 47
7 BIS Kartuzy 20 45 – 53
8 Prokart Kartuzy 19 42 – 52
9 Klejna Puzdrowo 14 45 - 79
10 Drink Ostrzyce 8 38 – 88
II Liga
1 Hefajstos Borkowo 28 36 – 30
2 Zieloni Kartuzy 27 48 – 31
3 Familia Borowo 26 44 – 26
4 Mini Sam Małkowo 23 32 – 27
5 Almar Kartuzy 19 38 – 37
6 Plastico Przodkowo 14 38 – 41
7 Damroka Chmielno 11 25 – 53
8 Nadleśnictwo Kartuzy 11 30 – 46
X edycja KHLPN 1999/00
I Liga (tabela końcowa po rywalizacji play-off)
1 Gryf Kartuzy
2 BIS FOR Kartuzy
3 Orion dzierżążno
4 Gaspol Łapalice
5 Dromos kartuzy
6 Prokart Kartuzy
7 Hefajstos Borkowo
8 Skok Kartuzy
II Liga
1 Czech Trans Kartuzy 56 82 – 39
2 Prestol Przodkowo 45 75 – 39
3 Plastico Przodkowo 45 54 – 41
4 Familia Borowo 41 73 – 47
5 Mini Sam Małkowo 41 61 – 42
6 Gratis Kartuzy 29 64 – 67
7 Wodjar Ostrzyce 28 64 – 47
8 Koguty Puchlino 26 52 – 72
9 Szpital Dzierżążno 22 66 – 77
10 Drink Ostrzyce 21 45 – 72
11 Nadleśnictwo Kartuzy 16 62 – 76
12 Aryton Chmielno wycofany z rozgrywek
Sezon 2000/01
I liga (play-off)
1 Dromos Kartuzy
Czechtrans Kartuzy
Jase Kartuzy
Orion Dzierżążno
Gaspol Łapawice
Gryf Kartuzy
Prokart Kartuzy
II Liga
1 Izobud Somonino 47 52 - 33
2 Górski Kartuzy 45 102 - 47
3 Danteam Grzybno 42 58 – 40
4 Skok Kartuzy 37 45 - 49
5 Mini Sam Małkowo 36 60 - 44
6 Coltex Dakar Kartuzy 34 65 - 46
7 ABA Staniszewo 39 55 - 58
8 Antado Gdynia 29 53 - 51
9 Familia Borowo 27 52 - 67
10 Drink Ostrzyce 24 53 - 72
11 Skrzeszewo Skrzeszewo 15 22 - 53
12 Nadleśnictwo Kartuzy 13 36 - 93
XII Edycja KHLPN 2001/02
I Liga
1 Danteam Grzybno 30 41 - 25
2 Jase Kartuzy 30 46 – 22
3 Górski Kartuzy 25 23 – 25
4 Dromos Kartuzy 24 34 – 24
5 Alians III Kartuzy 18 27 – 39
6 Gaspol Łapalice 14 15 – 20
7 Mini Sam Małkowo 10 21 – 44
8 Izobud Somonino 6 15 – 39
II Liga
1 Familia Borowo 46 59 – 25
2 Abro Żukowo 44 79 – 29
3 Swan Pol Żukowo 39 72 – 29
4 Atlas Goręczyno 32 56 – 38
5 Prokart Kartuzy 29 63 – 39
6 Elus Kartuzy 24 36 – 33
7 Amator Kiełpino 18 48 – 89
8 Nadleśnictwo Kartuzy 17 53 – 60
9 ABA Staniszewo 10 39 – 90
10 Piachu Kartuzy 0 11 – 89
XIII Edycja KHLPN 2002/03
I Liga
1 Jase Kartuzy 24 27 – 25
2 Górski Kartuzy 22 37 – 21
3 Abro Żukowo 20 32 – 24
4 Dromos Kartuzy 19 26 – 16
5 Swan Pol Kiełpino 18 35 – 32
6 Gaspol Kobysewo 17 27 - 27
7 Atlas Goręczyno 0 15 – 54
II Liga
1 Sezam Extra Sieć Kartuzy 42 100 – 22
2 Familia Borowo 27 48 – 35
3 Elus Kartuzy 23 36 – 29
4 Grunke Somonino 23 36 – 42
5 Prokart Kartuzy 22 53 – 25
6 Zarex Kartuzy 12 37 – 58
7 Caros Borowo 8 18 – 57
8 Los Gryfos Kartuzy 7 20 – 71
XV edycja KHLPN 2004/05
I Liga 1 Sezam Extra Sieć Kartuzy 30 63-25
2 Górski Kartuzy 27 57-26
3 Tabaka Kartuzy 19 28-32
4 Bud Bau Kartuzy 18 30-43
5 U.T. Konkel Kartuzy 15 31-40
6 Elus Kartuzy 10 28-40
7 Dromos Kartuzy 6 25-56
II Liga
1 Gaz Rom Kobysewo 33 85-26
2 Dom Handlowy/Zarex K-zy 33 77-20
3 Grunke Somonino 27 52-24
4 Familia Borowo 20 45-48
5 Geo Ekspert Kartuzy 19 38-38
6 Wod Kan Kartuzy 5 31-56
7 Mad Bud Kiełpino 13 32-61
8 Iuvenes Kartuzy 1 16-102
XVI edycja 2005/06
I Liga
1 Elus Kartuzy 34 91 - 39
2 Dom handlowy Kartuzy 32 69 – 39
3 Dromos Kartuzy 27 70 – 48
4 Grunke Somonino 20 70 – 61
5 Gaz Rom Kobysewo 17 40 – 55
6 Tabaka Kartuzy 15 56 – 61
7 Wroński Kiełpino 9 45 – 87
8 Murano Kartuzy 7 41 – 92
II Liga
1 Stoldar Reskowo 33 102 – 42
2 Familia Borowo 33 74 – 48
3 P.W. Millenium Somonino 31 75 – 31
4 Atut Kartuzy 29 74 – 29
5 Sezam Furman Kartuzy 27 86 – 53
6 Blue Devils Kartuzy 24 54 – 47
7 GPD S.A. Miechucino 19 62 – 50
8 AGD RTV Zarex Kartuzy 18 61 – 42
9 Atlas Goręczyno 16 44 – 57
10 Teletronik Karuzy 15 51 – 55
11 Geo Ekspert Kartuzy 10 28 – 51
12 Milowy Skok Kartuzy 10 59 – 90
13 Karud Kiełpino 4 22 – 104
14 Iuvenes Kartuzy 0 10 – 94
XVII edycja 2006/07
I Liga
1 Dom handlowy Kartuzy 35 98 – 40
2 Grunke Somonino 31 81 - 36
3 Elus Kartuzy 29 51 – 31
4 Coltex Plus GSm Kartuzy 27 77 – 40
5 P.W. Millenium Kartuzy 15 62 – 86
6 Dromos Kartuzy 13 54 – 89
7 Gaz Rom Kobysewo 10 38 – 87
8 Stoldar Reskowo 2 35 – 106
II Liga
1 Kaszub Miechucino 34 117 – 25
2 Kostbet Fam Borowo 30 62 – 30
3 Tombud Elewacje Kartuzy 27 117 – 25
4 Karud Kiełpino 25 83 – 43
5 Atut Goręczyno 19 44 – 44
7 Blue Devils Janca Kartuzy 14 51 – 52
8 Skok Stefczyka Kartuzy 14 59 – 61
9 Grunke II Egiertowo 13 63 – 73
10 Wodjar Ostrzyce 12 32 – 67
11 Geo Ekspert Kartuzy 12 27 – 58
12 Iuvenes Kartuzy 6 18 – 78
13 Amigos Kartuzy 0 28 -112
XVIII Edycja 2007/08
I Liga
1 Dom Handlowy Kartuzy 37 82 – 27
2 Grunke Somonino 30 71 – 50
3 Architraw Łapawice 22 54 – 58
4 Dromos Kartuzy 21 52 – 48
5 Elus Kartuzy 19 58 – 40
6 Kaszub Miechucino 17 46 – 48
7 AGD RTV Zarex Kartuzy 10 34 – 75
8 Karud Kiełpino 6 34 – 85
II Liga
1 Tombud Elewacje Kartuzy 35 102 – 24
2 Kostbet Fam Borowo 28 49 – 34
3 TVK Teletronik Kartuzy 26 56 – 23
4 Energa Kartuzy 26 61 – 31
5 Bofarm Kartuzy 22 61 – 59
6 Drink Team Kolbudy 22 55 – 43
7 Bucik Kartuzy 21 57 – 41
8 Elwoz Szklana 19 56 – 37
9 Big Stars Ostrzyce 19 47 – 36
10 KS Delbud Przywidz 18 52 – 59
11 Goka Skrzeszewo 13 34 – 51
12 Kwiaciarnia Zaremba Kartuzy 10 43 – 50
13 Iuvenes Kartuzy 6 15 – 81
14 Amator Kiełpino 0 17 – 130
XIX Edycja 2008/09
I Liga
1 Elus Kartuzy 30 56 – 30
2 Mściwoj Kartuzy 26 58 – 27
3 Grunke Somonino 25 62 – 47
4 Tombud Elewacje Kartuzy 23 46 – 38
5 Kominiarz Żukowo 22 57 – 66
6 Architraw Łapalice 20 53 – 43
7 Metal Serwis Wandtke 13 49 – 76
8 AGD RTV Zarex Kartuzy 2 25 – 79
II Liga
1 Karud Kiełpino 34 91 – 36
2 Drink Team Kolbudy 31 56 – 23
3 Kostbet Fam Borowo 30 76 – 38
4 Sombud Somonino 24 53 – 45
5 Bucik Kartuzy 23 57 – 43
6 Big Stars Ostrzyce 22 50 – 40
7 Zbrójstal Kartuzy 22 39 – 32
8 TVK Teletronik Kartuzy 18 58 – 45
9 Kaszub Kartuzy 16 35 – 48
10 Elwoz Szklana 15 45 – 40
11 Goka Skrzeszewo 13 54 – 68
12 Kwiaciarnia Zaremba Kartuzy 11 25 – 46
13 Amigo Tartak Kiełpino 9 38 – 77
14 Iuvenes Kartuzy 0 12 - 108

|